پروجیب

۱۳۹۶/۰۵/۲۴

پروجیپ هم یکی دیگر از سری تجهیزات حرکتی مخصوص فیلمبرداری می باشد . این ابزار در مقایسه با کرین دارای طول کمتری بوده و فاقد موتورهای حرکتی برای چرخیدن دوربین می باشد.

پروجیب همانند جرثقیل است با این تفاوت که ابعاد آن کوچکتر، و ارتفاع آن کوتاهتر بوده و حمل و نقل آن راحتتر می باشد. در این وسیله بخاطر کوچکتر بودن معمولا نیاز به مانیتور نیست و می توان به دوربین دست رسی داشت. همچنین پروجیب بر روی چرخهایی سوار است که می توان آن را به راحتی هنگام فیلم برداری روی زمین جابجا کرد.

در صورتی که سقف سالن برگزاری مراسم شما کوتاهتر از ۴ متر باشد اجبارا از پروجیپ به جای کرین برای گرفتن نماها از بالا استفاده می شود.

در فیلم سازی و تولیدات ویدیویی یک نمای کرین (crane shot) نمایی است که به وسیله قرار دادن دوربین روی کرین یا جرثقیل دوربین (crane) گرفته می شود.در واقع استفاده از کرین برای دیدن بازیگران یا جمعیت از بالا و دور شدن از آنهاست.
سابقه استفاده از ایده کرین های فیلمبرداری (Camera cranes) به سال های اولیه سینما بازمیگردد و معمولا به منظورافزایش ماهیت حماسی فیلم و جمعیت استفاده می شود که بارزترین آن نما های فیلم صامت تعصب است.
تامین کننده عمده کرین در هالیوود در دهه های۱۹۴۰،۱۹۵۰،۱۹۶۰ کمپانی چپ من (Chapman Company) بوده است و پس از آن کمپانی لئونارد هالیوود(Leonard of North Hollywood) و پس از آن توسط هزاران شرکت مشابه در دنیا تولید شد.

  کلمات کلیدی :
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :